Adress: S:ta Eugenia katolska församling Kungsträdgårdsgatan 12 111 47 STOCKHOLM

E-post: exp@sanktaeugenia.se
Telefon: 08-505 780 00 fax: 08-611 88 08

Expeditionens öppettider: Måndag, onsdag, fredag 9-13 Tisdag, torsdag 9-16 Efter midsommardagen till mitten av augusti mellan kl 9-13 alla vardagar

S:ta Eugenia på Facebook

 

Församlingens präster

dominik

 

Kyrkoherde Pater Dominik Terstriep S.J.

E-post: kyrkoherde@sanktaeugenia.se, telefon: 08-505 780 07

Övriga präster

Diakoner

Övriga medarbetare

Programansvarig

Sofia Rosshagen katolsktforum@sanktaeugenia.se, telefon: 073-708 40 70

Äldreverksamhet
Ingegerd Lennartsson ingegerd.lennartsson@sanktaeugenia.se, telefon: 08-505 780 09

Ungdomskonsulent
Karolina Danilczuk ungdomskonsulent@sanktaeugenia.se

Volontärsamordnare
Marianne Lenefors marianne.lenefors@sanktaeugenia.se, telefon: 08-505 780 11

Kyrkomusiker
Ulf Samuelsson ulf.samuelsson@sanktaeugenia.se, telefon: 070-591 67 87
Helena Mann Sundström helena.mann@sanktaeugenia.se
Anne Maj Samuelsson annemaj.samuelsson@sanktaeugenia.se, telefon: 076-947 19 58

Expeditionsansvarig
Mirtha Basombrio exp@sanktaeugenia.se, telefon: 08-505 780 01

Informatör/Administratör
Elisabeth Kvist Elisabeth.kvist@sanktaeugenia.se, telefon: 08-505 780 03

Ekonomiansvarig
Pehr Thorell pehr.thorell@sanktaeugenia.se, telefon: 08-505 780 04 eller: 070- 813 07 79

Etio-Eritreanska och missionen

Abba Asfaha Kidanemariam asfaha.kidane@sanktaeugenia.se, telefon: 08-505 780 26

 

Syriska katoliker

Fader Adris Hanna adrishanna@hotmail.com, telefon: 070-773 20 65

 

Vill du bli volontär i S:ta Eugenia?

Läs mer

 

Kom på studiebesök!

Läs mer

 

Bli katolik?

Läs mer

Katolsk bokhandel kbh@katolskbokhandel.com, telefon: 08-611 34 35

Kyrkogårdsförvaltningen info@katolskakyrkogarden.se, telefon: 08-611 12 29

Josephinahemmet 08-37 29 45